Opravila v panju - April
Delo pri čebelah

Moje družine zgradijo povprečno po šest satnic, od tega najmanj štiri med cvetenjem češnje oziroma aprila, odvisno od vremenskih razmer. Torej obnavljajmo satje, kadar nam je vreme naklonjeno. Že neštetokrat je bilo poudarjeno, da brez mladega satja ni več mogoče uspešno čebelariti. Veliko čebelarjev misli, da čebele prinesejo manj medu, če jim damo satnice v graditev. Čebele za proizvodnjo voska resda potrebujejo med, vendar graditev satja zelo spodbuja vnos medičine. Če je paša dobra, sploh ne bomo opazili negativnega, ampak le pozitiven učinek kolikor več bodo gradile, toliko več medičine bodo prinesle.
Najprej se lotimo nadpovprečne družine; če je to le mogoče, delajmo brez rokavic, saj je občutek ob prijemu je precej boljši. Ovira je tudi zaščitna mreža, a če smo bolj občutljivi na pike, je seveda mreža obvezen del opreme. Sam ob pregledih ne uporabljam niti zaščitne mreže niti rokavic. Najprej čebele nežno pokadimo skozi mrežo plodiščnega okenca, potem pa nežno in brez ropotanja odpremo okence. Vsako nepotrebno vznemirjenje namreč izzove povečano agresivnost čebel. Satje premikajmo počasi. Ker je v panju že več čebel kot prejšnji mesec, moramo ravnati pazljivo. Vzamemo drugi sat z desne ali leve in ga postavimo na kozico, preostale sate temeljito pregledamo, ocenimo stanje družine ter odvzamemo dva sata pokrite zalege. Ta dva sata temeljito pregledamo, da po pomoti ne odvzamemo matice, če je ne iščemo. Gnezdo strnemo in na vsako stran dodamo satnico ter vrnemo sat, ki smo ga odvzeli kot prvega. En sat pokrite zalege premestimo v medišče, drugega pa pustimo na kozici. Postopek ponovimo pri še eni nadpovprečno močni družini; tako dobimo dva sata zalege presežka, tako da ju bomo lahko dodali podpovprečno razviti družini. Izberimo podpovprečno družino, jo temeljito preglejmo in ugotovimo kakovost matice. Če je zalega strnjena, je težava skoraj vedno v tem, da je družina zablokirana z medom, saj je prešibka, da bi ga porabila. Odvzamemo en tak sat in ga shranimo v omaro, da ga bomo pozneje uporabili za narejence. Ob rob gnezda dodajmo samo eno satnico, sata z zalego pa postavimo v medišče. Pri povprečni družini premestimo dva sata pokrite zalege v medišče in dodamo dve satnici. Če delamo tako na celotnem stojišču, pridobimo zelo veliko. O uporabnosti postopka se lahko prepričate tako, da pri polovici družin uporabljate to metodo, preostale pa oskrbujete tako, kot ste jih doslej. S tem postopkom preprečimo, da bi v nadpovprečnih družinah zavladalo rojilno razpoloženje. Druga prednost je, da nam medu iz močnih družin med pašo ni treba premeščati k slabšim. Čez 5-10 dni, odvisno od vremena, znova dodajmo satnice, vendar družin zdaj ne izenačujmo več. Po drugem posegu na novo zgrajene satnice, po navadi so že zaležene, premestimo v sredino, ob rob gnezda pa dodamo novo satnico ali dve, odvisno od naše ocene sposobnosti družine in števila satov, ki jih lahko premestimo v medišče, ter od pašnih razmer.Pri nas v Prekmurju družine preidejo v rojilno razpoloženje že okoli 20. aprila. Če nismo dovolj pozorni in ne ukrepamo pravočasno, bomo v težavah. Ko družina preide v rojilno razpoloženje, jo je zelo težko oziroma nemogoče ukrotiti. Satnice vstavljajte tako, da vzdolžna izžlebljena letvica gleda navzdol.
In kaj s tem pridobimo?
Kaj moramo ta mesec še postoriti?
Očistimo, razkužimo in pripravimo 5- in 7-satne prašilčke, če smo družine iz takih ali drugačnih razlogov prodali ali dodali k gospodarnim.Nekateri bomo čebele ta mesec prepeljali na oljno ogrščico, poskrbimo za vsa potrebna dovoljenja. Pokličimo območnega veterinarja, da pred prevozom pregleda družine in nam izda spričevalo. Pri prevozu čebel mora čebelar ravnati zelo previdno. Velikokrat so čebelarji doživeli razočaranje, ker so se najmočnejše družine zadušile. Vzrok zadušitve je povišana temperatura v panju, zaradi katere se čebele nabijejo na mrežo in s tem zaprejo še tisto malo zraka, ki bi ga lahko dobile. Ko začne po čebelah teči med, je konec, saj vemo, da čebela v medu umre. Tovorna vozila, predelana za prevoz čebel, so gotovo najidealnejši način prevažanja, saj odpade natovarjanje in raztovarjanje panjev. Tudi zračenje je v takih vozilih precej bolje urejeno, kajti vmesni prostor je širok. Čas, ko so čebele zaprte, je minimalen, seveda če vse potrebno pripravimo že dan pred odhodom. Sam dan ali dva pred odhodom iz panjev odstranim ves pažni material in ga zložim v prostoru za točenje. Hkrati preverim, ali so vse prečne zapore dovolj privite in ali so vsa okenca pravilno nameščena, ter odprem prezračevalne lopute. Vse predmete moramo pritrditi, in to tako kozice za pregledovanje kot vso preostalo opremo. Vsak spreten prevažalec ima te stvari urejene rutinsko, za začetnika pa bi bilo dobro, če bi si vse to najprej dobro ogledal. Panje znotraj pritrdimo med seboj, tehtnico spustimo, če imamo vgradno, da tehtalni panj naleže, in jo razbremenimo. Odstranimo tudi naletne deske, da čebele ne bodo posedale na njih. Aprila sicer družine še ne posedajo toliko na bradah panjev, pozneje pa utegne biti to velik problem. Družine pokadimo, ko je še dan,? da se malce razbežijo in umaknejo v panje. Zelo priročno, če poženemo motor, saj bodo čebele zaradi rahlih vibracij lepo počasi same zlezle v panje. Panje zapirajmo počasi, da ne mečkamo čebel, kruto "mesarjenje" pa tudi ni odlika čebelarja. Če je le mogoče, vozimo ponoči, izogibajmo pa se vožnje zjutraj, kajti če bi bilo z vozilom kaj narobe, ne bi imeli časa za morebitno popravilo. Ko prispemo na želeno mesto, postavimo vozilo vodoravno, kolikor je to le mogoče. Obvezno snamemo kable z akumulatorjev, saj so naša vozila stara, morebiten kratki stik pa lahko zaneti požar. Ko vse postorimo, naj vozilo približno 15-30 minut miruje, šele potem pa odpremo panje. Čebele se bodo lepo umirile in se ne bodo razletele v temo.
Vreme
April